EMF EURO 2018

ČEŠKA REPRUBLIKA JE ŠAMPION EVROPE, SRBIJA PORAŽENA U ČETVRTFINALU

Češka Republika je novi prvak Evrope nakon što je u finalu savladala reprezentaciju Rumuniju sa 4-1. Utakmica je počela u subotu uveče u Kijevu pljuskovima nakon jakog nevremena. Ekstremni vremenski uslovi i mokar teren uslovili su teške uslove za igranje, ali su zvaničnici odlučili da će se utakmica igrati kao „šou mora da se nastavi“. U utakmici za treće mesto reprezentacija Kazakhstana je bila bolja od Engleske sa 2-0 i tako se okitila bronzanom medaljom.

Reprezentacija Srbije se nalazila u grupe D, gde je za nosioca grupe imala aktulenog Svetskog prvaka u minifidbalu reprezentaciju Češke Republike, iz drugog šešira nas je čekao uvek neugodan tim Mađarske (bronzane ekipe sa predhodnog Evropskog prvenstva u Brnu), Turska i Azerbejdžan.

Srbija je Evropsko prvenstvo otvorila 13. avgusta u 16h, a protivnik je bila selekcija Turske. Iako nije važila za favorita Srbija je više nego ubedljivo savladala Turski tim sa velikih 5-1. Strelci za naš tim bili su Ivan Štokić u 13. i 24. minutu, Čedomir Tomčić u 16. i 29. minutu, kao i mlada nada Stefan Radovanović u 32. minutu, dok je počasni pogodak za Tursku selekciju postigao  Alper Şen u 25. minutu utakmice.

Već 14. avgusta čekala nas je presudna utakmica, a protivnik je bio aktuelni Svetski šampion, reprezentacija Češke Republike. Srbija je odigrala hrabo i može se reći više nego zaslužena podela bodova, konačan rezulatat 1-1. Povela je Češka vrlo brzim pogotkom Patrik Levčíka u 2. minutu utakmice, a samo minut kasnije Čedomir Tomčić pogađa za konačnih 1-1.

15. avugust u 18h i utakmica sa reprezentacijom Mađarske je bila biti ili ne biti za naš tim! Smenjivale su se šanse na obe strane, a Srbija konačno dolazi u vođstvo golom Ivana Štokića u 14. minutu. Kako se bližio kraj meča, naš tim je postajao sve nervozniji što je rezultiralo crvenim kartonom (drugim žutim) Đorđa Celina i naši momci su poslednjih 3 minuta branili rezultat sa 4 igrača u polju. I uspeli su, konačan rezultat Srbija – Mađarska 1-0

Poslednju utakmicu grupne faze takmičenja naša reprezentacija odigrala je 16. avgusta u 18h protiv reprezentacije Azerbedžana. Teže nego što se očekivalo golovima Nebojše Desnice u 5. minutu i Stefana Radovanovića u 9. minutu utakmice Srbija na poluvreme odlazi rezulatom 2-0. Konačan rezultat postavlja Asif Zeynalov u 39. minutu za konačnih 2-1 za Srbiju i prvo mesto u grupi D za naš tim.

Bio je to već istoriski uspeh naše reprezentacije i prvo četvrtfinale za Srbiju u minifudbalu. Euforija je dostigla vrhunac, a za protivnike u četvrtfinalu dobili smo neugodnu ekipu Kazakhstana. Hrabro smo otvorili utakmicu i na poluvreme se otišlo rezultatom 1-1. Gol za našu selekciju potigao je Stefan Radovanović u 20. minutu, dok je precizan za protivničku ekipu bio Nurbek Karagulov, takođe u 20. minutu utakmice. Pred kraj prvog poluvremena desio se i veliki peh za naš tim, prvi golman Marko Daković doživeo je neugodnu povredu ruke i nije mogao da nastavi meč. Do kraja utakmice naši reprezentativci su promašili par izglednih šansi, a pobedu Kazakhstanu od 2-1 donosi Dastan Darabayev u 38. minutu utakmice i tako odvodi svoj tim u polufinale.

Bio je ovo veliki uspeh naše reprezentacije, jer su u konačnom plasmanu osvojili veliko 5. mesto i tako se direktno plasirali na predstojeće Svetsko prevenstvu u Pertu 2019 (Australiji). Međutim ostaje veliki žal, jer je ova ekipa sigurno mogla i do medalje. Za našu tim na ovom Evropskom prvenstvu nastupali su: golmani Marko Daković i Siniša Milanov, odbrana Nemanja Crnoglavac, Đorđe Celin, kapiten Milivoje Jovičić, Čedomir Tomčić (po mnogima najbolji igrač našeg tima), sredina Dejan Klaić, Stefan Radovanović, Ivan Štokić, Veselin Guberinić, napad Nebojša Desnica i Nikola Pavlović. Selektor Rajko Andrić, a pomoćnici Dušan Radojčić i Nikola Stojanović