WMF WORLD CUP 2019

MEKSIKO JE ŠAMPION SVETA, SRBIJA PORAŽENA U OSMINI FINALA

Od 01. do 11. oktobra 2019. godine Pert (Australija) je bio domaćin Svetskog prvenstva u minifudbalu, na kome su nastupile 32 reprezentacije. Zlatnu medalju i prvu titulu šampiona Sveta osvojila je reprezentacija Meksika, koja je u finalu ubedljivim rezultatom od 4-0, savladala reprezentaciju Brazila. Treće mesto i bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Rumunije, koja je pobedila Mađarsku posle penal serije 3-2, u regularnom delu utakmice bilo je 0-0.

Reprezentacija Srbije se nalazila u grupi G, gde je za protivnike imala aktuelnog evropskog prvaka iz Kijeva reprezentaciju Češke Republike, aktuelnog vicešampiona Južne Amerike reprezentaciju Čile-a, kao i debitanta na svetskom prvenstvima reprezentaciju Singapura.

Selektor Rajko Andrić, kao i njegov pomoćnik Nikola Stojanović odlučili su se za sledećih 15 igrača, golmani Mako Daković, Siniša Milanov, Filip Simović, odbrana: kapiten Milivoje Jovičić, Nemanja Crnoglavac, Lazar Letić, Aleksandar Kojadinović, sredina: Ivan Štokić, Veselin Guberinić, Goran Nedić, Čedomir Tomčić, Stefan Radovanović, napad: Nebojša Desnica, Milan Čičić, Nikola Pavlović.

Ovo je prvo učešće naše reprezentacije na Svetskom prvenstvu i abicije tima bila je prolazak grupne faze takmičenja, kao i ostavljanje što boljeg utiska, na ovako velikom takmičenju. Treba napomenuti i neverovatan doček naših reprezentativaca od strane Srpske dijaspore u Australiji i neverovatno podršku koju su nam pružali tokom celog prvenstva.

2. oktobra u 17:30h po Australiskom vremenu Srbija je započela svoje učešće na Svetskom prvenstvo. Protivnik je bio aktuelni vicešampiona Južne Amerike, reprezentacija Čile-a. Srbija je vrlo hrabrom igrom otvorila utakmicu i vrlo rano povela golom Ivana Štokića u 11. minutu utakmice. Rezultatom 1-0 se otišlo na odmor, a reprezentacija Čile-a slomljena je u 47. minutu golom Milana Čičića, kao i 50. minutu golom Veselina Guberinića za konačnih 3-0.

6. oktobra u 16:00h po Australiskom vremenu, reprezentacija Srbije odigrala je svoj drugi meč na Svetskom prvenstvu u minifudbalu. Protivnik je bio, kasnije će se ispostaviti preslaba ekipa Singapura, koja je takođe bila debitant na ovako velikom takmičenju. Golovi su pljuštali kao na traci, a u strelce su se upisali Veselin Guberinić u 12. minutu, Čedomir Tomčić u 19. i 31. minutu, Nemanja Crnoglavac u 33. minutu i Ivan Štokić u 45. i 49 minutu utakmice, za konačnih 6-0 za reprezentaciju Srbije.

Nakan dve pobede protiv reprezentacije Čile-a i Singapura, reprezentacija Srbije je ispunila prvenstveni cilj i plasirala se u nokaut fazu takmičenja. Ostalo je da se odigra i poslednja utakmica grupe G, protiv Češke Republike, za prvo mesto u grupi. Utakmica je odigrana 7. oktobra u 19:00, a rano vođstvo Češkoj doneo je  Ondřej Paděra u 6. minutu. Dugo je rezultat ostao nepromenjen, da bi u 24. minutu Lazar  Letić fenomenalnim pogotkom izjednačio na 1-1 i tim rezultatom se otišlo na odmor. U 27. minutu utakmice dva brza pogotka, po jedan na obe strane. Prvo je Ondřej Paděra doneo prednost Češkoj od 2-1, da bi nekoliko sekundi kasnije Čedomir Tomčić izjednačio na 2-2. Dugo je taj rezultat bio na semaforu, ali u 44. minutu sudija je dosudio penal za Češku, a sa bele tačke precizan je Jan Koudelka, za 3-2 za Češku Republiku. Naši igrači su krenuli na sve, ili ništa i bili kažnjeni u 46. minutu golom Pavel Šultés za konačnih 4-2

Zauzevši drugo mesto u grupi G, našu reprezentaciju u 1/8 finala čekao je Brazil. Šta ima lepše nego na jednom prvenstvu u fudbalu igrati protiv reprezentacije Brazila. Naši momci su odlično otvorili utakmicu i golom Nebojše Desnice u 13. minutu poveli sa 1-0. Reprezentacija Brazila je u 17. minutu izjednačila na 1-1, golom Rafael Sixel i sa tim rezultatom se otišlo na odmor. Drugo poluvreme nije počelo najbolje po naš tim. Poveo je Brazil sa 2-1 u 34. minutu, golom Luan Silva. Međutim lukavim izvođenjem kornera, Veselin Guberinić u 37. minutu izjednačava rezultat na 2-2. Meč se lomio, a sigurniji u samoj završinici bili su igrači Brazila, koji su u 40. minutu poveli sa 3-2, golom Ricardo Gomes dos Santos de Carvalho, što će se ispostaviti kao konačan rezultat.

Sreća se mora i zaslužiti, staro sportsko pravilo, koje najčešće čujemo kada se izgubi neka utakmica. U konačno plasmanu Srbija na svom debitanskom nastupu na Svetskom prvenstvu u minifudbalu zauzela je visoko 12. mesto i može se reći da je cilj bio ispunjen. Međutim ostaće veliki žal, jer su ovi momci mogli i do medalje.